top of page

Spektakl Gruzińskie Opowieści w Trzebnicy 9 lipca !

W niedzielę, 9 lipca 2023 o godz. 19.00, w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy wystąpią Gruziński Państwowy Zespół Choreograficzny „BATUMI” oraz Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „BATUMI” z muzyczno-taneczną prezentacją „Gruzińskie opowieści”. Występ odbędzie się w ramach letniej edycji XXXII Międzynarodowego Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”, organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

GRUZIŃSKI PAŃSTWOWY ZESPÓŁ CHOREOGRAFICZNY „BATUMI”:
Pomysłodawcą i twórcą zespołu jest choreograf Enver Khabadze, uhonorowany tytułem Narodowego Artysty Gruzińskiego. Pierwszy występ odbył się w 1992 roku, a zespół szybko zyskał sławę w kraju i za granicą, występując m.in. w Grecji, Szwecji, Danii, Izraelu, Syrii, Bułgarii, Rosji, Armenii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Chinach, Włoszech, Ukrainie, Turcji, Iranie i innych.

Od 2007 roku grupa taneczna prowadzi działalność w Centrum Kultury w Batumi. Od 2011 roku dyrektorem artystycznym zespołu jest Honorowy Artysta Adżarii, Teimuraz Bolkvadze, który kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez twórcę grupy i swojego mistrza. Funkcję choreografa zespołu pełni znany gruziński tancerz baletowy, choreograf i autor prestiżowych projektów tanecznych Shalva Goguadze.

Gruziński Państwowy Zespół Choreograficzny cechuje profesjonalizm oraz artyzm, które potwierdzają prestiż oraz międzynarodową sławę tej grupy tanecznej. Niezwykłe, zachwycające publiczność na całym świecie, autorskie choreografie zespołu łączą elementy gruzińskich tańców ludowych z nowoczesnym, uniwersalnym podejściem do sztuki tańca.

Zespół wielokrotnie reprezentował Gruzję na międzynarodowych uroczystościach oraz przedsięwzięciach kulturalnych. W grudniu 2014 roku, w „Palace Ukraina” w Kijowie, zespół na specjalne zaproszenie wziął udział we wspólnym projekcie ze światowej sławy muzykiem amerykańskim Wasylem Papadyukiem i jego orkiestrą. W lipcu 2015 roku zespół prezentował się w słynnej sali koncertowej „Dzintari” w Jurmale na Łotwie, a także uświetnił swoimi występami wernisaż Rezo (Lauza) Chanishvili, przewodniczącego Związku Twórczego Gruzińskich Choreografów.

W ostatnich latach grupa wielokrotnie prezentowała się na międzynarodowych festiwalach i konkursach tańca oraz folklorystycznych. Z wielkim sukcesem wystąpiła na VIII Międzynarodowym Festiwalu Łotewskiego Tańca Ludowego „Sudmarina”, zdobywając nagrodę GRAND PRIX (2016), na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym St. In Agrigento we Włoszech, gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix (2018), a także na Międzynarodowym Konkursie Tańca Ludowego Złotego Karagoza w Bursie w Tuketi, zdobywając I nagrodę (2018).

ADŻARSKI PAŃSTWOWY ZESPÓŁ WOKALNY „BATUMI”:

Zespół wokalny powstał w 1991 r. z inicjatywy znanego gruzińskiego mistrza i animatora życia kulturalnego N. Surmanidze oraz władz miasta Batumi. Swoją nazwę grupa zawdzięcza więc burmistrzowi tego pięknego, gruzińskiego miasta. Dyrektorem artystycznym trzynastoosobowego BATUMI jest mistrz pieśni gruzińskiej Temur Dolidze, a grupa jest obecnie najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych, słynąc z perfekcyjnego i wyjątkowego brzmienia. Artystyczna działalność BATUMI została doceniona przez gruzińskich mistrzów A. Erkomaishviliego i R. Gogiashviliego.

Zespół jest laureatem wielu nagród konkursowych, w tym I nagrody oraz Grand Prix na V Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Szwecji oraz na Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”. Grupa wokalna od początku swojego istnienia odnosi szereg sukcesów za granicą, prezentując się na festiwalach m.in. w Iranie, Turcji, Rosji, Finlandii czy Szwajcarii. Repertuar zespołu obejmuje 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji, które odzwierciedlają gruzińską mentalność, opisują codzienne radości, smutki, marzenia oraz tęsknoty Gruzinów.

WSPÓŁPRACA POLSKO-GRUZIŃSKA NA DOLNYM ŚLĄSKU:

Występ gruzińskich artystów jest jedną z form realizowanej od w roku 2017 współpracy kulturalnej i artystycznej między regionem Dolnego Śląska a gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. Współpraca ma charakter interdyscyplinarny i realizuje projekty z różnych dziedzin artystycznych, które często są projektami organizowanymi wspólnie przez artystów z Polski oraz z Adżarii. Dotychczas w ramach współpracy oraz cyklicznego Festiwalu Polsko-Gruzińskiego powstały dwa filmy dokumentalne, odbyły się koncerty Adżarskiego Państwowego Chóru „Batumi”, spektakle Adżarskiego Państwowego Baletu „Khorumi”, spektakle teatru „Ocelot” ze Złotoryi oraz „Experimental Theatre” z Batumi, plenery i wystawy fotograficzne w Galerii FOTO-GEN i w Contemporary Art Space w Batumi oraz wiele innych wydarzeń przybliżających obu narodom kulturę tych regionów.

Bezpłatne wejściówki na spektakl do odbioru w kasach Kina Polonia w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki (ul. Prusicka 12, Trzebnica). Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego Akademickie Stowarzyszenie Kultury „Wagant” Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy Gmina Trzebnica

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Gminy Wrocław Projekt dofinansowany ze środków Fundacji ARP oraz Fundacji Tauron.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page